dzieci przy akwarium Zdjęcie poglądowe


Zabierz dziecko do Oceaniki

W czasach, gdy świat wirtualny ma tak wiele do zaoferowania, niekiedy ciężko jest namówić dziecko na oderwanie się od ekranów i spędzenie wolnego czasu wspólnie. My sami często większość godzin spędzamy przy biurku w pracy. Najmłodsi też przyzwyczajani są do tego, by wysiedzieć w szkolnych ławkach, a po powrocie do domu lubią choć na chwilę usiąść przed komputerem, albo poleżeć na kanapie z telefonem w ręku.

W tym wszystkim nie ma nic złego, pod warunkiem, że zna się umiar. Oznacza to, że dzieci powinny przede wszystkim spędzać czas aktywnie, a my jako ich opiekunowie powinniśmy ich do tego zachęcać. Niekiedy może to nie być łatwe – bo nie zawsze bieganie po podwórku jest ciekawe. Dlatego warto zrobić sobie listę atrakcji, które spodobają się niemal każdemu dziecku. Jedną z nich może być akwarium czy oceanarium.

Jakie akwarium wybrać?

Na krótsze i bardziej spontaniczne wypady lepiej wybrać akwarium najbliżej miejsca zamieszkania. Jednak jeżeli tylko odpowiednio zaplanuje się podróż, to świetnym miejscem na spędzenie czasu z dzieckiem jest Akwarium Oceanika w Chrustach.

W tym ośrodku znajduje się kilkaset wodnych zwierząt z kilkunastu różnych biotopów, czyli tak naprawdę ze wszystkich zakątków świata. Podczas zwiedzania akwarium z dzieckiem nie będzie miejsca na nudę, bo każda mijana ryba zachwyca swoimi barwami, wielkością czy zachowaniem.

Dużą przewagą, jaką ma Akwarium Oceanika, jest fakt, że zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. W większości takich miejsc pod każdym zbiornikiem wodnym umieszczone są tabliczki z opisem występujących tam zwierząt. Jednak to może bardzo dziecko zniechęcić, przypominając nieco lekcje w szkole. Dodatkowo w niektórych akwariach znajduje się tak wiele ryb, że czasami zwyczajnie ciężko przypasować opis do konkretnego gatunku.

Przewodnik oprócz suchych faktów podaje także ciekawostki na temat wodnych zwierząt, które z pewnością zainteresują zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych. Miłym zaskoczeniem będzie także rozpoznanie ryb z filmu animowanego Gdzie jest Nemo?, czyli błazenka czy pokolca królewskiego.

W Oceanice znajduje się akwarium z rekinami i innymi drapieżnymi rybami, które swoją wielkością i wyglądem sprawią, że wizyta w tym miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem, o którym będzie się opowiadać jeszcze długo.

Jednym z przystanków na trasie zwiedzania Oceaniki jest otwarte akwarium, w którym można karmić ryby kupioną wcześniej specjalną karmą. Taka interakcja pozwoli dzieciom przez chwilę pobyć bliżej wodnego świata i może nawet zainteresuje na tyle, że same będą chciały mieć własne akwarium.

Jednak to nie wszystko: w Oceanice można znaleźć także wystawy, na których przedstawione są makiety ryb, które bardzo ciężko jest zobaczyć na żywo, ze względu na to, że żyją na bardzo dużych głębokościach. Specjalną atrakcją dla dzieci są również warsztaty, na których poruszane są różne problemy związane z przyrodą.

Wszystko to sprawia, że zwiedzanie Oceaniki może zapisać się w pamięci jako ciekawa przygoda. Szczególnie ważne są elementy edukacyjne, przekazywane w interesujący, zabawny sposób czy też poprzez zabawę, dzięki czemu dziecko nie odbierze tego jak lekcji w szkole. Przyglądanie się wodnemu światu może być zapoczątkowaniem większej pasji. Dlatego warto zaplanować sobie wolny czas tak, by jeden dzień spędzić w Akwarium Oceanika w Chrustach.