rybki w akwarium


Domowe akwarium – dlaczego warto je mieć?

Niektórzy z nas decydują się na adopcję psa czy kota, inni wolą mniejsze futrzaste zwierzęta, takie jak chomik czy królik. Jednak nie dla każdego takie rozwiązanie będzie najlepsze, bo wielu jest także fanów morskich stworzeń, szczególnie rybek. Posiadanie zwierząt jest kwestią bardzo indywidualną. Dla każdego oznacza to coś innego, ale nie można zaprzeczyć oczywistemu faktowi: posiadanie rybek niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich?

1. ATRAKCYJNA OZDOBA

Domowe akwarium jest przede wszystkim… ciekawą ozdobą. Szklany pojemnik, za którym widoczne są kolorowe rybki i bogata roślinność potrafią przyciągnąć wzrok. Oprócz tego, że będą cieszyć właściciela, to całe akwarium może być powodem do dumy przy odwiedzinach gości.

2. ROZWÓJ EMOCJONALNY

Część z rodziców uważa, że warto pozwolić dzieciom na opiekę nad zwierzętami już w dość młodym wieku. Jest w tym sporo racji, bo karmienie czy inne czynności związane z codziennym życiem potrafią nauczyć odpowiedzialności. Rybki są pod tym względem mniej wymagające, a przy tym potrafią rozwinąć w dziecku pasję do akwarystyki.

Jak pokazują różne badania, zwierzęta są również bardzo ważnymi towarzyszami dla człowieka w każdym wieku. Ich obecność potrafi wpływać kojąco na nerwy, pozwala się uspokoić i w niektórych przypadkach zmniejszyć objawy chorób psychicznych.

3. ŁATWE W OPIECE

Wielu z nas marzy o posiadaniu zwierzaka. Jednak osoby, które często przebywają poza domem nie mogą pozwolić sobie na kupno czy adopcję np. psa lub kota. Rybki wydają się w tym przypadku idealnym rozwiązaniem, bo nie wymagają tak wielkiego zaangażowania właściciela, szczególnie na początku przygody z akwarystyką. Dodatkowo utrzymanie niewielkiego domowego akwarium nie wiąże się wcale z wysokimi kosztami.

4. PASJA NA DŁUGO

Jeżeli ktoś decyduje się na domowe akwarium, które ma pełnić rolę głównie ozdobną, to raczej nie będzie skupiał się na wybieraniu wyszukanych okazów ryb i nie będzie poświęcał temu więcej czasu, niż to konieczne. Jednak pierwsze akwarium może okazać się początkiem całej wspaniałej przygody z akwarystyką.

Takie hobby może towarzyszyć człowiekowi przez długie lata, bo oprócz znalezienia miejsca na nowe ryby, tak naprawdę nie ma żadnych innych przeszkód. Warto pamiętać, że akwarystyka związana jest także z dobieraniem roślinności. Ta dziedzina daje duże pole do popisu, bo nie trzeba ograniczać się do zwykłego, typowego wyglądu. Istnieje coś takiego jak aquascaping, czyli sztuka tworzenia kompozycji (wręcz ogrodów czy miast) w podwodnym świecie. Dobór i aranżacja roślinności i innych dodatków potrafi dać naprawdę zachwycający efekt.

Śmiało można powiedzieć, że akwarystyka jest zajęciem odpowiednim niemal dla każdego. Mniej wymagającymi rybkami mogą opiekować się nawet młodsze dzieci, a samo przebywanie w ich otoczeniu okazuje się być kojące i uspokajające. Jeśli dodać do tego znaczący wpływ na poprawę zdrowia i nieszablonową ozdobę domu, okazuje się, że posiadanie akwarium ma ogromną ilość zalet.