nurkowie w akwarium Zdjęcie poglądowe


Jak ryby trafiają do akwariów?

Akwarium Oceanika szczyci się tym, że w ich budynku znajdują się przeróżne wodne zwierzęta z całego świata. Tym sposobem mamy możliwość oglądać chociażby ryby z dorzecza Amazonki, rafy koralowej czy jeziora Malawi. Te niezwykłe okazy z pewnością cieszą oko odwiedzających, ale jak wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób zostały one przetransportowane do akwariów? W przypadku Oceaniki wszystko odbywa się legalnie i z dużym szacunkiem dla zwierząt, ale niestety nie w każdym akwarium tak jest...

NIELEGALNE POŁOWY

Niestety wciąż zbyt często słyszy się o przypadkach nielegalnego odławiania ryb. Oczywiście wiąże się to z tym, że niektóre gatunki poławiane są zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Może to skutkować tym, że wkrótce zostaną one uznane za zagrożone wymarciem.

Jednak niewłaściwie prowadzone połowy powodują jeszcze inne tragedie, między innymi destrukcję dna morskiego. Różne techniki mogą sprawiać, że śmierć ponosi wiele wodnych stworzeń, które nie były uwzględnione w planie połowu. Wciąż słyszy się także o zaplątywaniu się ryb w sieć rybacką.

TRANSPORT ZWIERZĄT

Drugą niezwykle ważną kwestią jest sposób transportu wodnych stworzeń. Ryby powinny być przewożone w odpowiednio przystosowanych do tego pojemnikach. Transport mniejszych okazów do domowych akwariów nie powinien sprawić wielkich kłopotów, ale co w przypadku przewożenia większych ryb na zdecydowanie dłuższe odległości?

Akwarium Oceanika dba o to, by przewożone stworzenia miały zapewnione odpowiednie warunki. Przy tak dużym przedsięwzięciu niezbędna jest współpraca z certyfikowanymi firmami. Jednym z ważniejszych zaświadczeń w tym przypadku jest CITES – konwencja, która odnosi się do transportu i sprzedaży gatunków zwierząt oraz roślin, które są zagrożone wyginięciem. Do CITES dołączone są trzy załączniki, których treść określa stopień zagrożenia stworzeń. Dostawcy, z którymi współpracuje Akwarium Oceanika takie certyfikaty posiadają.

Dla zwiedzających Akwaria czy Oceanaria dużą frajdą jest oglądanie różnych ciekawych wodnych zwierząt. Wydaje nam się, że w tych dużych zbiornikach mają one wszystko, czego potrzebują. Jednak warto zastanowić się, w jaki sposób ryby się tam znalazły: czy zostały wyłowione legalnie? Czy transportowano je w humanitarnych warunkach? Akwarium Oceanika jest miejscem, w którym wodne stworzenia są traktowane z szacunkiem. Dlatego warto wybrać się tam na wycieczkę.