akwarium Zdjęcie poglądowe


Akwarium Oceanika – biotopy z całego świata

Nasze domowe akwaria zawierają zazwyczaj różne, ale dość pospolite gatunki ryb, które łatwo można kupić. Dlatego też tak chętnie wybieramy się do różnych miejsc, w których możemy podziwiać te mniej znane okazy. Akwarium Oceanika może się poszczycić wieloma biotopami z całego świata, które przyciągają odwiedzających, a specjalnie wybrane okazy zachwycają swoją różnorodnością. W Chrustach można zatem zobaczyć wodne zwierzęta i rośliny z rzeki monsunowej, jeziora Malawi, bagien afrykańskich, rafy koralowej czy paludarium chińskiego.

Biotop rzek monsunowych

Azja jest kontynentem, o którego odwiedzeniu marzy wielu ludzi. Nic dziwnego, bo obecna tam kultura, jedzenie czy przyroda z pewnością potrafią oczarować. Dlatego też biotop rzek monsunowych, do których zalicza się między innymi Ganges czy Mekong, należy do jednych z najciekawszych w Oceanice.

Ekosystem rzek monsunowych jest bardzo zróżnicowany, dlatego występujące tam naturalnie zwierzęta i rośliny mogą się od siebie dość mocno różnić. W Akwarium Oceanika można zatem znaleźć dość pospolite gatunki ryb, jak panga czy sum, ale również zupełne osobliwości, takie jak arowana azjatycka czy nożowiec ozdobny. W akwarium w Chrustach umieszczone są także gatunki ryb, które w swoich naturalnych środowiskach już wyginęły. Takim przykładem jest brzanka rekinia.

Biotop jeziora Malawi

Jeden z najciekawszych biotopów znajdujących się w Oceanice. Malawi to duży zbiornik wodny położony na terenie Wielkich Rowów Afrykańskich. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy, na których mieszkają ludzie. Ich okolice znane są z licznych połowów ciekawych gatunków ryb, przeznaczonych głównie do akwariów.

Jedną z wspanialszych cech jeziora Malawi jest to, że jego wody są bardzo przejrzyste – widoczność w niektórych miejscach sięga nawet do 20 m. Ogólne warunki są dość stabilne i z tego względu łatwo odtworzyć je w akwariach.

Ryby, z których jezioro Malawi słynie najbardziej, to pielęgnice. Ilość gatunków, które już opisano, wyraża się w setkach, a te wodne stworzenia uważane są za jedne z ciekawszych pod względem ubarwienia.

Ponadto w Akwarium Oceanika można obserwować delfinka błękitnego czy rybę o nazwie pyszczak nóż. Ta druga nazwę zawdzięcza swojej charakterystycznej, wydłużonej budowie ciała.

Biotop rafy koralowej

Rafą koralową określa się miejsce, które zostało stworzone przez nagromadzenie się szkieletów organizmów rafotwórczych. Powstają w tych morzach i oceanach, gdzie temperatura wody wynosi przynajmniej 18 °C. Niestety wiele raf zostało zniszczonych i nie ma możliwości ich odnowy. Pozostałe coraz częściej podlegają specjalnej ochronie, bo są bardzo podatne na zniszczenia, przede wszystkim ze względu na ocieplenie klimatu.

W Akwarium Oceanika można zobaczyć wiele barwnych i niezwykle ciekawych ryb z raf koralowych, jak na przykład błazenki, rozdymki (kostera rogata) czy brzytewnik, którego cechą charakterystyczną jest to, że pływa głową w dół.

Jednak w środowisku raf koralowych żyją także bezkręgowce i inne wodne stworzenia, które również można zobaczyć w Oceanice. Typowym przykładem są chyba wszystkim znane rozgwiazdy czy koniki morskie, które są niezwykle dostojne i barwne.

Wiele osób zachwyci się także krabem dekoratorem, który nazwę zawdzięcza temu, że przyozdabia swoje ciało koralowcami, muszelkami czy kamieniami, które znajdzie w akwarium – te zabiegi stosowane są jako kamuflaż. Niestety aktywny jest głównie w nocy, więc zobaczenie go podczas zwiedzania Oceaniki może być sporym wyzwaniem.

W Akwarium Oceanika znajduje się jeszcze wiele innych biotopów, a każdy z nich oferuje niezwykłe i zachwycające stworzenia. Podczas wizyty w tym kompleksie warto uświadomić sobie, że właśnie ogląda się zwierzęta, które naturalnie występują w różnych zakątkach świata. Każde z nich jest różne i ciekawostki na ich temat mogą dostarczać wielu wrażeń.