akwarium w domu


Domowe akwarium – jak się do tego zabrać?

Wszelkiego rodzaju akwaria, takie jak Oceanika w Chrustach, są z pewnością świetnym pomysłem na spędzenie rodzinnego weekendu. Podziwianie morskiej flory i fauny może być inspirujące, a ciekawostki na temat ryb zainteresują nawet takie dziecko, które szybko się nudzi. Takie przeżycie ma dodatkowo walory edukacyjne: można dowiedzieć się, jak żyją niektóre ryby, albo co jedzą.

Jednak wizyta w akwarium czy oceanarium jest raczej jednorazowa. Owszem, można tam wracać co pewien czas, ale co w wypadku, gdy chcemy mieć takie akwarium na co dzień? Nic nie stoi na przeszkodzie! Oczywiście raczej ciężko byłoby zagospodarować tak wielką przestrzeń, jak w zwiedzanych akwariach, ale niewielki domowy zbiornik wodny jest dość łatwy do zaaranżowania.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Pierwszym punktem powinno być wybranie odpowiedniego miejsca na akwarium. Należy zastanowić się, jak dużą przestrzeń można na to przeznaczyć i dopiero wtedy można planować dalej. W tym miejscu dobrze jest wiedzieć, że optymalne warunki dla akwarium to raczej ciemne miejsce w pokoju, do którego nie dociera zbyt wiele światła. Warto mieć także na uwadze, że zbiornik z rybkami nie powinien stać zbyt blisko grzejnika. Następnie można wybrać kształt, który najbardziej się nam podoba i będzie dla nas najwygodniejszy. Gdy zaplanuje się te podstawowe rzeczy, czas na kolejny krok, czyli zakupy.

OŚWIETLENIE, GRZAŁKA, TERMOMETR – CO KUPIĆ?

Zanim będzie można cieszyć oczy domowym akwarium, należy je najpierw odpowiednio przygotować. Warto udać się do odpowiedniego sklepu, gdzie wykwalifikowana kadra pomoże nam dobrać wszystkie elementy do pierwszego akwarium. Oczywiście informacje na ten temat można też znaleźć na różnych stronach pasjonatów akwarystyki.

Przy podliczaniu planowanych wydatków dobrze jest wiedzieć, że nie obędzie się bez filtra, grzałki, oświetlenia czy termometru. Nie są to jednak wszystkie niezbędne zakupy, dlatego najpierw warto wszystko dokładnie rozpisać.

Bardzo ważną informacją jest to, że ryby mogą zostać wpuszczone do akwarium nie wcześniej niż tydzień po jego „uruchomieniu”.

DEKORACJA AKWARIUM

Gdy akwarium zostanie już kupione i umyte, a wszelkie sprzęty i żwir zamontowane, po odpowiednim czasie można zabrać się za dekorowanie akwarium i umieszczanie w nim roślin.

Większość z nas skupia się na wyborze rybek, a dobór roślin traktuje jak sprawę drugorzędną. Okazuje się jednak, że odpowiednia flora potrafi sama w sobie być niemałą ozdobą. Należy też pamiętać, że nie chodzi tylko o kwestie estetyczne – roślinność musi być wybrana w taki sposób, by była dopasowana do planowanych gatunków ryb i nie szkodziła im w żaden sposób. Tę kwestię warto omówić ze sprzedawcą sklepu zoologicznego.

WISIENKA NA TORCIE

Jeżeli minęło już przynajmniej 7 dni od momentu uruchomienia akwarium, cały sprzęt został zamontowany, a rośliny i inne dekoracje są na swoim miejscu, to można nareszcie zająć się rybkami. Wybór wodnych stworzeń nie powinien być wymuszony tylko kwestią własnych upodobań: wiele gatunków ryb zwyczajnie nie może żyć ze sobą w jednym akwarium. Niektóre z nich są drapieżnikami, inne będą bardziej spokojne, a połączenie takich okazów może skończyć się katastrofą.

Jak zatem dobrać ryby do domowego akwarium? Najlepszym sposobem będzie udanie się do sklepu zoologicznego, wybór tych gatunków, które najbardziej nam się marzą i ustalenie ze sprzedawcą, czy będzie to praktyczne.

Na początek warto też zdecydować się na te mniej wymagające ryby, a dopiero z czasem i zdobywanym doświadczeniem próbować coraz to nowszych okazów. Dla debiutantów w dziedzinie akwarystyki polecane są takie gatunki jak: danio pręgowany, bojownik, brzanka sumatrzańska czy gupik pawie oczko.

Stworzenie domowego akwarium nie jest zajęciem trudnym, ale wymagającym czasu i cierpliwości. Końcowy widok będzie jednak zachwycającą zapłatą za włożony wysiłek, a każdy kolejny gatunek ryby dopełni radości nowego akwarysty.