Akwarium Oceanika – poznaj mieszkańców tego miejsca
Akwarium Oceanika to miejsce z pewnością niezwykłe - ten sporych wielkości budynek mieści w sobie gatunki zwierząt wodnych z całego świata. Część z nich jest nam dobrze znana, chociażby ze słyszenia. Natomiast inne są zupełną nowością, dlatego zachwycają podwójnie.
W Akwarium Oceanika żyje ponad 500 gatunków ryb i innych wodnych stworzeń. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwala poznać ich typowe życie, jak i ciekawostki, o których wielu z nas nie ma pojęcia. Jednak czas zwiedzania jest ograniczony, nie da się zatem opowiedzieć o każdej rybie z osobna. W Akwarium Oceanika rezyduje tylu niezwykłych mieszkańców, że warto znać historie chociaż części z nich. Nożowiec chitala, blobfish, pyszczak plamisty, pokolec królewski czy może dobrze znane wszystkim Nemo, czyli błazenek okoniowy? Sprawdź, jakie ciekawe stworzenia możesz zobaczyć w Akwarium Oceanika.
NOŻOWIEC CHITALA
Ta ryba, która początkowo mierzy niepozorne 15 cm, potrafi osiągnąć długość nawet do 1 metra! Jest drapieżnikiem, dlatego umieszczanie jej w akwarium z innymi małymi rybkami nie będzie dobrym pomysłem. Ma dość charakterystyczny wygląd, bo jej ciało przypomina nieco rękojeść noża, a od połowy aż do ogona rozciąga się rząd dziewięciu czarnych plamek.
BLOBFISH
Blobfish, a właściwie psychrolutes marcidus nazywana jest najsmutniejszą i najbrzydszą rybą świata. Jej angielska nazwa nie bierze się znikąd – to stworzenie charakteryzuje się dość obwisłym, bezkształtnym ciałem. Składa się głównie z tłuszczu, co pozwala jej spokojnie egzystować w warunkach, w których naturalnie występuje. Jest naprawdę rzadkim gatunkiem ryby głębinowej, dlatego wciąż brakuje dokładnych informacji na jej temat. W Akwarium Oceanika znajduje się jej model.
PYSZCZAK PLAMISTY
Jest drapieżnikiem, który ma szczególny sposób polowania na inne ryby (dlatego też czasami nazywa się go śpiochem): najpierw udaje martwego, a gdy zaintrygowana rybka podpłynie bliżej, pyszczak plamisty natychmiast ją atakuje. Jego nazwa wywodzi się stąd, że jest on ubarwiony licznymi mieniącymi się plamkami.
POKOLEC KRÓLEWSKI
Jest to ryba szczególnie znana dzieciom. Pokolcem królewskim była bowiem Dory z filmu animowanego Gdzie jest Nemo? Można ją poznać po tym, że ma spłaszczone ciało i w większości jest niebieska (oprócz żółtego ogona i czarnych fragmentów). Jej naturalnym miejscem występowania są rafy koralowe.
Tuż przy ogonie posiada ostre „igiełki”, dlatego bywa nazywana rybą-chirurgiem. Jest dość bojaźliwa, dlatego w akwarium warto umieścić kilka zakamarków, w których mogłaby się schować.
BŁAZENEK OKONIOWY
To kolejna ryba dobrze znana z filmów wytwórni Pixar. Tym razem błazenkiem okoniowym jest tytułowa postać Gdzie jest Nemo? Błazenek nie osiąga zbyt dużych wielkości i też z tego względu jest bardzo często wybierany do domowych akwariów.
Można go poznać po charakterystycznym biało-pomarańczowo-czarnym ubarwieniu. Żyje w symbiozie z ukwiałem, dlatego warto to rozważyć, jeżeli w swoim prywatnym zbiorze chce się mieć błazenka. Ta ryba ma jedną bardzo ciekawą cechę: potrafi zmienić płeć. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, samiec może przekształcić się w samicę i odwrotnie. Także rozmnażanie błazenków okoniowych jest interesującym rytuałem.
To tylko część niezwykłych stworzeń, które można spotkać w Akwarium Oceanika. Niektóre z nich, te z pozoru niczym się nie wyróżniające, mogą zaskoczyć nas swoją historią i sposobami na przeżycie. Ryby potrafią być mniej lub bardziej wybredne, ale każda z nich do właściwej egzystencji potrzebuje określonych warunków. Dlatego też odwiedzając różne akwaria, takie jak Oceanika, jeszcze bardziej podziwia się staranną organizację i dążenie do tego, by każde ze stworzeń miało zapewnione odpowiednie życie.