Jak wzbogacić swoje domowe akwarium?
Gdy u dzieci zaczyna się etap, kiedy proszą rodziców o własne zwierzątko, zazwyczaj próbujemy wyperswadować im to z głowy, tłumacząc, jak wielka jest to odpowiedzialność. Czasami w końcu zgadzamy się na jakieś mniejsze stworzenie, które nie wymaga aż tak wielkiej opieki i uwagi. Zaliczają się do nich chomik, żółw czy właśnie… rybki.
Te ostatnie są jednym z najlepszych pomysłów. Dziecko będzie mogło nauczyć się odpowiedzialności dzięki temu, że codziennie będzie musiało karmić rybki, sprawdzać temperaturę wody czy stan filtra. Oczywiście domowe akwarium to marzenie nie tylko dzieci – wielu dorosłych interesuje się akwarystyką i chciałoby mieć u siebie różne ciekawe gatunki ryb. Czy zakup takich okazów jest czymś trudnym do zrealizowania?
OD MAŁYCH RYBEK DO REKINÓW
Akwarium Oceanika oprócz możliwości oglądania przeróżnych wodnych zwierząt z całego świata, oferuje także sposobność zakupu niektórych z nich. Będąc w Chrustach możemy zaopatrzyć się w typowe niewielkie rybki jak na przykład czebaczek amurski czy karaś - w sam raz do domowego akwarium.
Jednak Oceanika umożliwia kupującemu znacznie więcej. Oferta powinna zainteresować szczególnie pasjonatów niesztampowych gatunków. Jeżeli zatem posiada się odpowiednio duże akwarium, w Chrustach można nabyć takie okazy jak niszczuka krokodyla, arapaima czy nawet… rekin czarnopłetwy.
NISZCZUKA KROKODYLA
Ten gatunek ryby naturalnie występuje w wodach Ameryki Północnej. I chociaż te sztuki, które kupuje się w sklepie, nie są jeszcze zachwycająco ogromne, to w swoim naturalnym środowisku niszczuka krokodyla potrafi osiągnąć długość nawet 3 m, ważąc przy tym powyżej 160 kg.
Jej ciało jest podłużne, a pysk ma dodatkowo wydłużony. To w nim trzyma swoje ofiary – bo poluje na mniejsze ryby – zanim je połknie. Jest zwinnym i potężnym stworzeniem, ale mimo to dość lękliwym. Decyzję o kupnie niszczuki krokodylej należy dobrze przemyśleć, bo ta ryba potrafi być niebezpieczna dla człowieka.
ARAPAIMA
Arapaimę zalicza się do jednej z największych ryb słodkowodnych. Czasami bywa nazywana piraruku lub paiche. Ma ciekawe ubarwienie, bo chociaż większość jej ciała jest szara, to w tylnej części wyróżniają się czerwonawe łuski.
Arapaima jest zaborcza i wojownicza: oprócz polowania na mniejsze ryby i stworzenia wodne, potrafi zjadać również ptaki, a nawet gady, płazy czy niektóre ssaki. Posiada pęcherz pławny, dlatego co jakiś czas wynurza się nad powierzchnię wody, aby pobrać powietrze atmosferyczne.
Arapaima jest niezwykle trudną rybą jeżeli chodzi o hodowle domowe. W celu normalnego funkcjonowania potrzebuje olbrzymich, dobrze zabezpieczonych zbiorników wodnych.
REKIN CZARNOPŁETWY
Wydawać by się mogło, że posiadanie rekina w domowym akwarium jest życzeniem nie do zrealizowania. Tymczasem okazuje się, że wystarczy spełnić kilka warunków, aby móc cieszyć oko tym nietypowym gatunkiem ryby. Dodatkowo warto wspomnieć, że wiele informacji na temat rekinów, które obserwujemy w popularnych filmach, jest zwyczajnie nieprawdziwych.
Rekina czarnopłetwego można spotkać w tropikalnych wodach, szczególnie blisko raf koralowych czy lagun. Ma dość charakterystyczny wygląd ze względu na wydłużoną głowę, węższą od reszty ciała. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że obwódki jego płetw przybierają czarną barwę.
Jego maksymalna długość wynosi około 2,5 m, ale najczęściej spotykane osobniki nie przekraczają 2 m. Wbrew pozorom rekiny czarnopłetwe są dość nieśmiałe, a swoją agresję pokazują dopiero podczas polowania na pokarm, czyli głównie ryby kostnoszkieletowe. Wymaga oczywiście dużego akwarium, o minimalnej pojemności 30 000 litrów.
Akwarium Oceanika jest świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody z akwarystyką. Przyjrzenie się wszystkim niesamowitym gatunkom ryb może być czynnikiem zapalnym do tego, by zaopatrzyć się w niektóre z nich. Warto jednak zacząć od bardziej pospolitych i mniej wymagających rodzajów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by z czasem powiększać domowe akwarium i uzupełniać je o rzadziej spotykane okazy.